2015.11.09.Świąteczne rękodzieło

Świąteczne rękodzieło 2015


Listopadowe poniedziałkowe spotkania poświęciliśmy rękodziełu związanemu ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. I tak 9 listopada Monika Kustra pokazała nam, jak robić kartki świąteczne metodą „iris folding”, 16 listopada Teresa Bochenek i Joanna Szymkiewicz zademonstrowały technikę robienia ozdób świątecznych z masy solnej. 23 listopada Izabela Fogel właścicielka Pracowni Witrażowej „Witraże z pasją” tłumaczyła zasady robienia witrażowych ozdób świątecznych, a 30 listopada Bernadeta Suliga i Leokadia Piechuta przypomniały technikę zdobienia decoupage i metody robienia kwiatów z bibuły.

Efekty tych warsztatów zaskoczyły nas samych – śliczne kartki świąteczne, aniołki i gwiazdki witrażowe, aniołki i inne figurki z masy solnej oraz bombki styropianowe zdobione metodą decoupage i kwiaty gwiazdy betejemskiej zrobione z bibuły uzmysłowiły wszystkim, że dużo większą przyjemność daje wykonanie ozdób własnoręcznie niż kupienie w sklepie.

6 grudnia w czasie VII Pilchowickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego odbyły się jeszcze jedne warsztaty – tym razem tylko dla dzieci – pieczenie i dekorowanie pierniczków świątecznych prowadzone przez pedagogów z Klubów Dziecięcych w Wilczy i w Żernicy. Kilkadziesiąt maluchów przez kilka godzin trwania Jarmarku z wielkim przejęciem wałkowało ciasto, wycinało i zdobiło upieczone pierniczki.

Równocześnie w czasie Jarmarku dzieci mogły również zapoznać się z techniką iris folding na warsztatach prowadzonych przez GOK Pilchowice oraz wykonywać kwiaty z bibuły pod okiem Bernadety Suligi i Leokadii Piechuta.

Warsztaty były realizowane w ramach projektu „Świąteczne rękodzieło” finansowanego przez Gminę Pilchowice.

Wszystkie warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dorosłych jak i dzieci. Na pewno wrócimy do tego tematu przed Świętami Wielkanocnymi.