2015.10.26.VII Gminny Konkurs Poezji

VII Gminny Konkurs Poezji Rodzimej

 

im. ks. K. DamrotaW poniedziałek 26 października 2015 r. odbył się w sali OSP kolejny VII Gminny Konkurs Poezji Rodzimej im. ks. K. Damrota.

Spotkanie zaczęło się krótkim życiorysem ks. Konstantego Damrota i melodeklamacją jego wiersza „Moja Ojczyzna” w wykonaniu członkiń Młodzieżowego Chóru Wsi Pilchowice i jego dyrygentki Magdaleny Oleszowskiej.

Następnie Bernadeta Suliga wprowadziła nas swoimi wierszami w świat poezji i konkurs się rozpoczął.

W kategorii wiekowej do 16 lat udział wzięło dwoje uczniów ze Szkoły Podstawowej w Stanicy i piętnaścioro uczniów z Zespołu Szkół w Pilchowicach. Wszystkich uczniów przygotowywała do konkursu polonistka Mariola Serafin.

W kategorii wiekowej powyżej 16 lat udział wzięło troje dorosłych.

Jury w składzie Teresa Bochenek, Mariola Serafin, Winfryd Ficoń i Waldemar Pietrzak nie miało łatwego zadania. Ostatecznie w kategorii wiekowej do 16 lat I miejsce przyznano Aleksandrze Malanowskiej z I klasy Gimnazjum w Pilchowicach za wiersz „Możemy wszystko”, II miejsce przyznano Markowi Kocurowi z III klasy Gimnazjum w Pilchowicach za wiersze „List do matki” i „Człowiek XXI wieku”, III miejsce przyznano Julii Kruczyńskiej z II klasy Gimnazjum w Pilchowicach za wiersz „Niewidzialny przyjaciel”, wyróżnienie otrzymał Michał Zientek z IV klasy Szkoły Podstawowej w Stanicy za pomysłową prezentację wiersza „Cztery pory roku”.

Wśród dorosłych poziom był bardzo wyrównany i jury przyznało ex aequo trzy pierwsze miejsca Pawłowi Ćwielongowi, Krystynie Madeji i Janinie Wymysło.

O Nagrodę Publiczności walczyły członkinie Młodzieżowego Chóru Wsi Pilchowice pod dyrekcją Magdaleny Oleszowskiej śpiewając piosenki do słów Agnieszki Osieckiej. Publiczność przyznała swoją nagrodę Patrycji Miklos za brawurowe wykonanie piosenki „Dwa wesela”. Nagrodę za drugie miejsce w konkursie publiczności otrzymała Zofia Młotkowska za piosenkę ”Dobranoc panowie”.

Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Gminną Biblioteką Publiczną w Pilchowicach, a całość przygotowała i prowadziła Magda Oleszowska we współpracy z Agnieszką Robok..