2018.12.09.X Jarmark Bożonarodzeniowy

           X Jarmark Bożonarodzeniowy Pilchowice 2018 .

W Pilchowicach 9 grudnia dała o sobie znać magia nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Znów jak co roku o tej samej porze zapachniało świętami pod dachem hali sportowej  Zespołu Szkolno Przedszkolnego  w Pilchowicach. Z odrobiną przesady można powiedzieć, że jak co roku,  i tym razem, stanął w Pilchowicach, tuż za rogiem Mikołaj święty z Bogiem, a anioł w białej sukni zapraszał do straganów i stoisk z ręcznie zdobionymi ozdobami, rękami i pomysłem miejscowych rzemieślników zrychtowanymi. Trwający od godziny 10 bożonarodzeniowy jarmark, jak na ten jubileuszowy przystało posiadał w swoim programie wiele atrakcji. Wystawiali swoje prace artyści grupy nieprofesjonalnych plastyków „Osianart”, tuż obok można było podziwiać galerię zdjęć  biorących udział w konkursie „Z rodzinnego albumu”, sąsiadowała niejako z tą galerią wystawa dorobku fotoreportaży podróżnika Piotra Kulczyny. Dzieciaki pod okiem instruktorek Gminnego Ośrodka Kultury uczyły się pieczenia i zdobienia świątecznych ciasteczek. Swoje „pięć minut” mieli także najmłodsi mieszkańcy Pilchowic, bowiem tradycyjnie można było podziwiać bogatą kolekcję prac wykonanych rękami miejscowych przedszkolaków, tradycyjnie też Sołtys ze swoimi kamratami uwijali się przy stoisku z loterią fantową. Na nieco zmęczonych oglądaniem rękodzieł miejscowych rzemieślników czekał kącik kawowy., zaś od godziny 13 rozpoczęła się część kulturalna tegorocznego jarmarku.

Ogłoszone zostały wyniki konkursu zorganizowanego  przez Gminną Bibliotekę Publiczną noszącym nazwę Najpiękniejsze życzenia bożonarodzeniowe”.

W kategorii osoby dorosłe

miejsce zajęła Izabela Jonda

II miejsce Agnieszka Niestrój

III miejsce Irmgarda Bem

W kategorii Młodzież;

miejsce Roksana Grajcke

II miejsce Jakub Dzida

Najliczniejszą grupą liczącą 15 uczestników była kategoria najmłodszychz których miejsceI zajęła Alicja Dzida, miejsce II Małgorzata Jonda, miejsce III Wit Pyrkosz.

Tuż po ogłoszeniu wyników konkursu na scenie pojawiły się przedszkolaki, a po ich występie na scenie pojawił się komik cyrkowy PEDRO, i był to pierwszy akt dwuczęściowego spektaklu, który jak zwykle najbardziej ucieszył najmłodszych. Niewątpliwie sporą atrakcją był występ uczniów ze szkoły językowej English Haus. Ogłoszono także wyniki kolejnego konkursu zatytułowanego Z rodzinnego Albumu”. Wśród nagrodzonych znaleźli się;Szymon Pacia oraz Izabela Jonda.

Jak co roku tak i tym razem w klimat świąt Bożego Narodzenia wprowadził publiczność zespół młodych artystów ZS Pilchowice, należy podkreślić, że młodzież tego zespołu to jedna z wizytówek pilchowickiej gminy. Młodzi ludzie bawią, uczą a także przypominają dzięki swoim występom o naszych korzeniach, to chwalebna i godna najwyższego uznania działalność. Pięknie wpisali się w klimat pilchowickiego jarmarku także uczniowie Niepublicznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia EGIDA, i są oni podobnie jak wspomniany wcześniej zespół pilchowickiej młodzieży, stałym punktem corocznego przedświątecznego spotkania.

Przypomnijmy, że organizatorami tegorocznego jarmarku było; Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom, Sołtys Józef Nierychło wraz z Radą Sołecką, Gminny Ośrodek Kultury, Gmina Pilchowice,  gospodarzem tradycyjnie był Zespół Szkół w Pilchowicach, zaś Patronatem Honorowym jubileuszowy X Jarmark Bożonarodzeniowy objął Wójt Gminy Pilchowice Maciej Gogulla.

Prowadzeniem całości imprezy zajął się Krzysztof Waniczek. ( pod czujnym okiem p. Anny Surdel )

 

materiał: Tadeusz Puchałka

 

 

  Boże Narodzenie, a także czas poprzedzający ten szczególny okres, wyzwala w nas bardzo ludzkie odczucia i jakby stajemy się w tym czasie bardziej wyczuleni na ludzką krzywdę. Pilchowicki Jarmark Bożonarodzeniowy, był jak się okazuje nie tylko okazją zakupu świątecznych ozdób i zdrowej na starych dobrych recepturach wytwarzanej żywności, a czymś więcej.

      Dla 5 letniego Wojtusia Musioł z Pilchowic wystawiali sztukę o tematyce Świąt Bożego Narodzenia młodzi aktorzy Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Pilchowice, zaś na jednym ze stoisk można było wspomóc Wojtusia, zakupując wyroby rękodzielnicze. Zbierano także datki na rzecz ratowania pilchowickich zabytków, warto dodać, że dzięki takim właśnie akcjom  odżyła figura Chrystusa z krzyża przy ulicy Dolna Wieś, którą to zniszczyli wandale tuż po Jej renowacji. Warto także wspomnieć o stoisku pana Błażeja Adamczyka właściciela wydawnictwa „WĘGLOTON”, które zajęło się wydaniem publikacji książkowej mówiącej o historii Pilchowic. Pilchowice miejscowość z pomysłami, a także potencjałem do ich realizacji…

materiał: Tadeusz Puchałka