2019.07.04.Taniec square dance

Taniec square dance

 

 


  Podczas tegorocznego lata 3 razy członkowie Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom wzięli udział w nauce tańcasquare dance prowadzonym przez Adama Foksa - instruktora i właściciela Szkoły Tańca Dance Floor Kings w Żorach.

Square dance to taniec dla wszystkich. Nie ma ograniczeń wiekowych i nie trzeba przychodzić na zajęcia z partnerem. Na czy polega ta sztuka? Odpowiedź zawarta jest w angielskiej nazwie: square” oznacza kwadrat, dance" - taniec. Najczęściej tańczony jest do muzyki country. Po każdej stronie kwadratu staje jedna para taneczna, czyli minimum potrzeba 8 osób. Przed nimi ustawia się prowadzący. To on określa figury, jakie wykonują tancerze i od jego fantazji zależy wymyślność tańca. Nikt poza nim nie wie wcześniej, jakie figury będą po sobie następowały. Jedyną trudność początkującym może sprawić to, że nazwy figur określane są w języku angielskim. Taniec ten wymaga ruchu ciała i pracy mózgu, poprzez maksymalne skoncentrowanie uwagi.

Jak taniec square dance znalazł się w naszych Pilchowicach? Otóż w ubiegłym roku na zaproszenie Anny Surdel prezes Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom, Adam Foks poprowadził dla chętnych tańce liniowe. Nazwa wywodzi się z jęz. ang. „
line dances”, a są one specyficznym sposobem tańca w linii. Tańczący - poruszają się, stojąc obok siebie, w ten sposób tańczy się więc „solo”, a jednocześnie w grupie.

Uczestnicy kursu pokazali, jak dobrze bawią się ci, którzy zdecydują się postawić kilka tanecznych kroków. Okazało się, że chętnych do wspólnej zabawy znalazło się wielu.