2019.09.23.Tajemnicze królowe Egiptu i nie tylko

 

 Tajemnicze królowe Egiptu i nie tylko

 

23 września 2019 roku członkowie Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom wysłuchali niezwykłego wykładu pt. "Tajemnicze królowe Egiptu i nie tylko". Wykład prowadziła Dorota Stasikowska - Woźniak (pseud. Ewa Kassala) – m. in. pisarka, dziennikarka, trenerka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn, autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka i prowadząca programy telewizyjne, konferencje i sesje, głównie kobiece. Autorka wielu ciekawych powieści i poradników, m.in. "Portret kobiety wieku zatracenia", "Mandragora", "W sukience do sukcesu", "Savoir- vivre", "Poradnik nowoczesnej czarownicy", "Żądze Kleopatry", „Boska Nefrete”, „Hatszepsut”.

Na naszym spotkaniu, oprócz zapoznania z ostatnimi swoimi książkami, pani Dorota przybliżyła nam fabułę najnowszej swojej pozycji „Królowa Saby”, która skoncentrowana jest wokół dziejów państwa Saba w X wieku przed naszą erą. Władzę nad nim sprawował Nikal, król Saby i ojciec Makedy. Makeda jako dziecko była bardzo mądra, miała wizje i to się sprawdzało, myślała, że wszyscy tak mają. Miała sen, że zostanie królową Saby i w przyszłości na czele karawany uda się do króla i otrzyma od niego największy skarb - syna. Makeda obejmuje tron w wieku zaledwie kilkunastu lat, wykazuje się ogromną mądrością i dojrzałością w rządzeniu. Dla finansowego bezpieczeństwa Saby decyduje się na wyprawę do państwa Izrael w celu zawarcia sojuszu. Tam poznaje słynącego z mądrości króla Salomona, a ich znajomość szybko przeradza się w romans, owocem którego będzie Menelik, przyszły twórca dynastii panującej w Etiopii przez kolejne stulecia.

Książka “Królowa Saby” zawiera wiele informacji, temat został ujęty ciekawie i wiarygodnie. Autorka odwiedziła kilka krajów, aby skorzystać z wszelkich dostępnych źródeł wiedzy, a dodatkowym atutem książki jest jej urzekający styl pisarski.

Ten ciekawy wykład zakończył się spotkaniem z autorką, na którym można było nabyć jej powieści. Każda książka opatrzona została autografem.

Opracowała: Danuta Szymkowiak