Wpisany przez Magdalena Kus   

Pilchowicka Noc Świętojańska 

 

W dniu 27 czerwca br. Stowarzyszenie „Pilchowiczanie Pilchowiczanom” zorganizowało „Pilchowicką Noc Świętojańską”. Była to kolejna po „Jarmarku Świątecznym” impreza dla mieszkańców gminy oraz miejscowości ościennych.

Impreza odbyła się w Leboszowicach. Miejsce to zostało wybrane przez organizatorów nieprzypadkowo. Unikalne warunki geograficzne umożliwiły przypomnienie zwyczajów sobótkowych. Do nurtu przepływającej w pobliżu rzeki Bierawka wrzucano wianki a w lesie poszukiwano kwiatu paproci.
Cała impreza podzielona była na dwie części: pierwsza dla dzieci i młodzieży, druga zaś dla dorosłych.

Pierwszym punktem programu był plener fotograficzny prowadzony przez Pana Andrzeja Knapika ze Stanicy. Uczestnicy pod bacznym okiem doświadczonego fotografa uwieczniali zabytkowe budynki Pilchowic, starali się uchwycić „postacie w ruchu” czy „pstryknąć” parę typowo fotoreportażowych zdjęć. Następnie wszystkie fotografie zostały omówione przez prowadzącego. Pojawiło się wiele cennych uwag, których zastosowanie poprawi jakość oraz wyraz artystycznych zdjęć.

Dla dzieci i młodzieży przeznaczona była również już „III Pilchowicka Wystawa Psów”. Tak jak poprzednie edycje, ta edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem miłośników psów. Wystawę poprzedził pokaz umiejętności owczarka niemieckiego, wyszkolonego przez pracowników „Psiej krainy” ze Smolnicy. Zgłoszone do konkursu „pupile” musiały pokonać tor przeszkód, wykazać się posłuszeństwem wobec swoich właścicieli oraz zaprezentować wszelkie inne posiadane umiejętności.  Pierwsze miejsce przypadło psu „Pongo”, którego właścicielką jest Magda Zając, drugie „Nesce”  i jej właścicielce Magdzie Kwiatkowskiej, zaś trzecie „Krysi” i jej opiekunce Patrycji Hachule.
Na zakończenie pierwszej części wystąpił młodzieżowy zespół Rifflect z Gliwic w składzie: Leszek Drabikowski (perkusja), Radosław Halski (gitara basowa), Rafał Klonek (gitara elektryczna), Kamil Ryt (wokalista), Andrzej Szmajnta (gitara elektryczna). Publiczność miała okazję posłuchać zarówno ich własnych kompozycji jak i znanych utworów takich jak „Whisky” czy „Dzieci wesoło wybiegły ze szkoły”. Pełen energii, mocny, ale momentami również anielski głos wokalisty ujął słuchaczy bez względu na wiek.


Znakiem rozpoczęcia części drugiej był dwukrotny wystrzał armatni przygotowany przez Korpus Artylerii Najemnej z Knurowa. Od tego momentu do tańca przygrywał zespół Zwilling Duo z Ostropy.
Członkowie Stowarzyszenia „Pilchowiczanie Pilchowiczanom” oprócz zabawy tanecznej, przygotowali dla przybyłych inne „świętojańskie” atrakcje, m.in. wicie wianków. Zgodnie ze zwyczajami sobótkowymi z ziół świętojańskich wito wianki - twórczyniami najpiękniejszych i najbardziej pomysłowych okazały się: Iwona Fryś, Mariola Oleszka, Bożena Potocka oraz Państwo Krywalscy. Wszystkie uwite i oświetlone wianki rzucone zostały w nurt rzeki Bierawki.
Atrakcyjności imprezie dodały przybyłe czarownice i czarownicy. Publiczności szczególnie spodobali się w tej „odrażającej”  roli: Gabriela Sapik z Wilczej, Piotr Barczyk z Leboszowic i Maria Buchta z Wilczej. Gdy już noc zapadła na dobre chętni śmiałkowie poszukiwali tajemniczego kwiatu paproci.

Organizatorzy dziękują sołtysowi wsi Leboszowice A Wilczkowi oraz całej Radzie Sołeckiej jak również Gminnemu Ośrodkowi Kultury za pomoc w przygotowaniu imprezy oraz wszystkim przybyłym osobom za wspólna zabawę.

Magdalena Kus